Jak pečovat o baterii elektrokola?

14.10.2021

 

Pořídili jste si elektrokolo Crussis? Gratulujeme! Čekají vás nezapomenutelné zážitky při polykání kilometrů s vaším novým přítelem, který zvládne hodně, jen je potřeba o něj pečovat. Podobně jako pečujete o své zdraví, i vaše e-kolo ocení pravidelnou péči. Bohatě se vám za ní odvděčí.

Srdcem elektrokola je samozřejmě baterie, bez které se elektromotor nerozjede a z e-biku je pak obyčejné kolo. A právě baterii věnujte, stejně jako svému srdci, zvýšenou pozornost. Nebudete toho litovat.

Jak na to?

Nabíjení baterie

Mýty o tom, že baterii je před nabíjením nutné zcela vybít, jsou snad již definitivně pryč. Moderní lithiové baterie nemají žádnou paměť, takže je můžete nabíjet kdykoliv. Stejně tak můžete s nabíjením baterie kdykoliv přestat, vyrazit třeba na krátkou projížďku a po návratu v nabíjení pokračovat. Na životnost baterie to nebude mít žádný vliv.

Nabíjení baterie není třeba se bát, naopak je spíše žádoucí. Baterii nabíjejte ideálně v pokojové teplotě a z nuly do úplného nabití počítejte s nějakými 4 – 9 hodinami, podle kapacity baterie a použité nabíječky. Vždy používejte nabíječku dodanou nebo doporučenou výrobcem baterie. Pokud do baterie pustíte omylem víc proudu, může to znamenat její konec. Samozřejmě, pokud to jde, nenechávejte baterii během nabíjení dlouhodobě bez dozoru.

Pokud na elektrokole neplánujete delší dobu jezdit, je nabití dokonce nezbytné. Doporučujeme baterii dobíjet i v případě nepoužívání kola cca 1x za měsíc a skladovat při pokojové teplotě (okolo 20°C) nabité na 50 – 80% kapacity. Pokud necháme baterii zcela vybitou, může být nenávratně poškozena. Její poškození může mít za následek kratší dojezd nebo v horším případě i úplnou nefunkčnost baterie.

Péče o baterii při jízdě

Baterie elektrokola je voděodolná, což ovšem neznamená, že je vodotěsná. Samozřejmě snese nepříznivé počasí a déšť, ale vše má své meze. V celodenním dešti zvažte nějaký ochranný kryt na baterii, raději se vyhýbejte brodům a při přepravě e-kola na autě, baterii raději sejměte a přepravujte zvlášť. Povětrnostním vlivům pak budou vystaveny konektory baterie, které je samozřejmě vhodné zabezpečit proti dešti třeba igelitem.

Pokud své kolo myjete, vyhněte se vysokotlakým hadicím. Baterii a konektory očistěte vlhkým hadříkem a před vložením baterie zpět do elektrokola všechny konektory pečlivě utřete do sucha.

Při manipulaci dávejte pozor také na mechanické poškození baterie. Při pádu baterie na zem hrozí poničení článků uvnitř baterie, nebo přerušení jejich propojení, což znamená jediné – konec jízdy. Při jakékoliv manipulaci tedy dávejte velký pozor.

A samozřejmě pozor na extrémní teploty. Když si zajdete při výletě do hospůdky na limču, která se protáhne na celodenní hostinu, ujistěte se, že váš e-bike odpočívá ve stínu. Určitě nenechávejte baterii pár hodin na přímém letním slunci. Také extrémní zimní teploty nejsou pro baterii ideální. Samotná jízda v mrazu problém není, ale baterie vydrží logicky méně. Do hospůdky na čaj ji tak vezměte raději s sebou.

Skladování baterie

Elektrokola je obecně ideální skladovat při pokojové teplotě. Pokud svůj e-bike skladujete třeba ve venkovním přístřešku, který není zateplený, je ideální z něj sundat baterii a skladovat ji doma zvlášť. Bohatě se vám za to odvděčí.

Nabijte si mobilní telefon

Baterie nepohání pouze elektrokolo, ale posloužit může i vašim elektrickým zařízením. Prostřednictvím konektoru displeje můžete přes USB připojit třeba mobilní telefon nebo cyklocomputer, který se při jízdě bude dobíjet. Je to sice doplňková funkce některých elektrokol, ale opravdu příjemná.


Výměna baterie

Správnou péčí baterii život prodloužíte, nicméně i její vlak jednou dojede do cíle. Životnost baterie je většinou okolo 5-6 let. Po tomto čase budete muset pořídit baterii novou, nebo nechat starou baterii repasovat.

Co říci závěrem? Pečujte o srdce svého elektrokola stejně jako své srdce. Obojí se vám bohatě vyplatí.

Zdroj: crussis.cz