Author logo Crussis logo

Jak vybrat helmu na kolo?

30.9.2021
Jak vybrat helmu na kolo?
Jak vybrat helmu na kolo?

Při samotném výběru helmy je nutná trpělivost a doporučujeme vyzkoušet co nejvíce typů. Různé značky mají často vnitřek skeletu přilby trochu odlišně vytvarovaný s rozdílně rozmístěnými výstelkami, ještě větší rozdíl je pak samozřejmě ve tvaru hlavy různých uživatelů. Zásadní je, aby přilba nikde netlačila, ale zároveň pevně seděla.

Po lehkém dotažení zadního mechanismu pro seřízení velikosti je nutné s hlavou zaklepat v předozadním směru, což napodobí pohyb hlavy v terénním sjezdu. Klepání přilby o brýle na každé nerovnosti rozhodně není nic příjemného, v případě odkrytí čela a přesunutí přilby více na zátylek je zase výrazně snížen bezpečností účel přilby.

Po vybrání vhodného typu a velikosti je nutné seřídit stavitelné popruhy. Rozhodně je zde výhodou, pokud má přilba boční plastové jezdce s aretací, aby bylo možné je po správném nastavení napevno ukotvit a zabránit jim tak v nežádoucím posunu. Vyloženě levné přilby tento prvek většinou postrádají, tedy další důvod k tomu zvolit značkový produkt. Plastová čelenka, jíž se seřizuje vnitřní obvod přilby, ve většině případů využívá buďto otočné kolečko nebo dvojici posuvných jezdců. Výhodou kolečka je snadné utažení jednou rukou, a to i během jízdy. Oba systémy jsou však funkční a osvědčené.

Dále je dobré věnovat pozornost odvětrání. Pokud máte v plánu trávit přes léto dlouhé hodiny v sedle či jezdit třeba bikemaratony, určitě je lepší zvolit více odvětraný, i když o něco dražší model. Vlasy letícímu hmyzu  často zabrání v bodnutí či štípnutí, proto cyklistům s méně hustým porostem hlavy doporučíme typ se síťkou, instalovanou v čelních průduších. Co se týče štítku, ten je téměř vždy odnímatelný, takže jej nelze doporučovat či naopak. Stále větší procento bikerů jej v posledních letech z přileb demontuje s tím, že jim překáží ve výhledu. Na druhou stranu v ostrém slunci či třeba dešti je jeho přítomnost docela příjemná. A ještě jeden faktor doporučíme nepodcenit, a sice reflexní samolepky na zadní části přilby. Většina výrobců už je sériově instaluje, ale najdou se i přilby bez odrazek. V takovém případě je potřeba samolepící odrazky koupit a nalepit. Dá se s nimi třeba i doladit design přilby.

Kategorie cyklistických helem

Kategorie cyklistických helem

MTB helmy
Tato kategorie se oproti silničním helmám liší prakticky pouze přítomností štítku proti slunci a někdy robustnější konstrukcí, případně tvarem který více kryje týl hlavy. Také u těchto helem je snaha o co nejlepší odvětrání a co nejlepší poměr hmotnosti a odolnosti. MTB helmy jsou použitelné jak v terénu, tak i na silnici. 

Silniční helmy
Helmy primárně určené pro cyklistiku na silničních nebo krosových kolech. Dají se používat i na kolech horských, konstrukčně je u nich snaha o co nejnižší váhu a co nejlepší odvětrání. 

BMX helmy
Tyto helmy vynikají specifickým designem, lahodícím fanouškům skate subkultury. Kvůli vzhledu je někdy potlačeno odvětrání, tyto helmy jsou kromě cyklistiky použitelné i na bruslení nebo skateboarding. 

Integrální helmy na sjezd a freeride
Vizuálně se podobají helmám na motocykl, poskytují maximum ochrany při sjezdech v náročném terénu. Konstrukce je uzpůsobena pro co nejvyšší bezpečnost, helma je hodně robustní, ochraňuje i čelist jezdce a hlavu z boku a v týlu, většinou jí není možné dobře odvětrat a její váha je oproti předchozím kategoriím také vyšší. Sjezdové integrální helmy jsou použitelné prakticky jen na sjezd a freeride. 

Ostatní speciální helmy
Například aerodynamické helmy s protáhlou zadní částí. Používají se například na časovky nebo triatlon.

Cyklistické helmy můžeme také rozdělit na:

Dětské cyklistické helmy – od nejmenších velikostí pro nejmladší cyklisty.
Dámské helmy – specifický dámský design, menší velikosti.
Pánské / unisex helmy – pro všechny, kterým nevyhovují první dvě kategorie helem.

zdroj: www.cykl.cz

Můžeme vám pomoci něco najít?